Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 28.11.2018 22:54:46 

Soukromá hvězdárna Polička

Aktuální noční obloha

 

Obloha v měsíci květnu 2013

Viditelnost planet

Merkur a Venuši můžeme pozorovat koncem května večer nízko nad severozápadním obzorem. Kromě těchto dvou planet spatříme na večerní obloze nad severozápadním obzorem Jupiter. Najdeme ho v souhvězdí Býka.

Mars je nepozorovatelný.

Jedinou planetou, kterou můžeme pozorovat po celou noc, je Saturn. Pohybuje se na hranici souhvězdí Panny a Vah. 

 

Ze zajímavých úkazů vybíráme:

5. května nastane maximum meteorického roje Éta Akvarid. Frekvence světelných stop jednotlivých meteorů se odhaduje kolem 60 za hodinu.  Předpokládaný konec roje je 26. května.

12. května budeme moci pozorovat večer nízko nad západním obzorem v blízkosti Jupitera Měsíc.

23. a 24. května bude po celou noc v blízkosti Měsíce Saturn.

Od 25. května do začátku června bude večer nízko nad severozápadním obzorem pozorovatelná v těsném uskupení trojice planet Merkur, Venuše, Jupiter.

 

Obloha v květnu

Kolem 22. hodiny v polovině měsíce května uvidíme nad západním obzorem „odcházející“ souhvězdí zimy. Dvojice jasných hvězd Castor a Pollux patří do souhvězdí Blíženců, nad nimi nad severozápadem spatříme Cappelu, nejjasnější hvězdu souhvězdí Vozky. Nad jihozápadem se rozprostírá jarní souhvězdí Lva, znázorňující ležící postavu krále zvířat. Hvězdy tvořící jakoby otazník představují hlavu a jeho hruď, tečka pod otazníkem je nejjasnější hvězda souhvězdí Regulus, kterou Lev drží mezi předními tlapami.  

Nad jihem je další souhvězdí jara Panna. Souhvězdí Panny si můžeme představit jako závodnici běžící přes překážkovou dráhu. Tři hvězdy tvoří trup, hvězda kolmo k trupu je ruka, pod ní rovnoběžně zhruba v přímce ležící hvězdy představují rozkročené nohy. Jasná hvězda Spica jakoby tvořila chodidlo nakročené nohy nad překážkou. V poledníku blíže jeho severní větve je lomená oj Velkého vozu. Kdybychom jí prodloužili do oblouku, dostali bychom se k jedné z nejjasnějších hvězd severní oblohy Arkturu ze souhvězdí Pastýře. Vedle tohoto souhvězdí východním směrem je souhvězdí Herkula, představující tělo svalnatého muže. Pro jednoduchost si toto souhvězdí můžeme představit jako květináč.

Nad východem se objevují dvě jasné hvězdy: Vega ze souhvězdí Lyry a Deneb ze souhvězdí Labutě. Letní souhvězdí už jsou tu!

 

 

TOPlist