Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 28.11.2018 22:54:46 

Soukromá hvězdárna Polička

Moje vybavení

 

 

Refraktor 58/630

Toto je můj první dalekohled, s kterým jsem začínal objevovat krásy i tajemství vesmíru.

Jedná se o klasický dvoučočkový achromat, ø 58mm, ohnisková vzdálenost 630 mm. Objektiv brousil Ing. Gajdušek. Refraktor má netradiční řešení, pomocí tří rovinných zrcátek je zkrácena konstrukční délka celého přístroje. Montáž paralaktická vidlicového typu s jemnými pohyby v obou osách. Dalekohled je vybaven pohonem jednak v podobě elektromotoru, nebo pomocí pérového hodinového stroje.                                                    

Dalekohled jsem zakoupil v roce 1979 od tvůrce tohoto přístroje Ing. Novotného z Havířova. 

Dobson 400/1980

Tady je můj poslední přírustek do rodiny přístrojů.

Dalekohled Newton 400/1980 na Dobsonově montáži. Optiku vybrousil p. Drbohlav, tubus a montáž zhotovil p. Antoš. Přístroj se jeví jak po optické tak po mechanické stránce jako velice zdařilý. Přístroj je využíván pro pozorování objektů vzdáleného vesmíru, zejména hvězdokup, galaxií a mlhovin. 

Dělostřelecký binar 10x80

Klasický dělostřelecký binar používám pro rychlé přehlídky oblohy, případně pro pozorování plošně velkých objektů, např. jasných komet. Dalekohled jsem doplnil jednoduchou azimutální montáží pro snadné a rychlé nastavení požadovaného objektu do zorného pole. Optickou kvalitou se nedá srovnávat s moderními přístroji, ale toto je klasika, která i přes určité nedostatky má své kouzlo.

 Hlavní montáž ve hvězdárně

Na montáži vlevo je umístěn refraktor ø 150 mm s ohniskovou vzdáleností 2340 mm. Refraktor slouží  především k pozorování planet Sluneční soustavy, Měsíce a sluneční fotosféry. Rovněž slouží jako pointační dalekohled při fotometrii či fotografii. Malý dalekohled vpravo od refraktoru je zrcadlový dalekohled typu Newton, ø 96 mm a ohniskovou vzdáleností 400 mm. Tento přístroj je vybaven filtrovým karuselem pro použití fotometrických filtrů a RGB filtrů pro barevnou fotografii. Dalekohled je určen pouze pro CCD fotometrii proměnných hvězd. Menší dalekohled  na pravé straně montáže je opět Newton, ø 150 mm s ohniskem 600 mm. Největší dalekohled vpravo je Newton ø 300 mm a ohniskovou vzdáleností 1200 mm. Tyto dva přístroje slouží zejména pro astrofotografii a doplňkově pro CCD fotometrii. Výrobcem optických částí přístrojů je p. Drbohlav.       

                                                                                                      

 

 

 

 

TOPlist